Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Sindirim sistemi rahatsızlıkları, sindirimde görevli organlarımızda meydana gelen ve sindirim işleyişini bozan durumlardır. Bu rahatsızlıklar belli bir organda ya da sistemli bir şekilde bütün sindirim sistemini etkileyebilir. Sindirim sistemini meydana getiren organlarımız; ağız ve dişler, yutak, yemek borusu, mide, ince bağırsak, pankreas, kalın bağırsak ve anüstür. Şimdi bu organlarda meydana gelebilen hastalıklara bakalım.

Ağız ve dişler: Ağız ve dişler sindirim sistemimizin başlangıcını oluşturmaktadır. Bu bölgede oluşabilecek rahatsızlıkların başında diş çürükleri gelmektedir. Nedeni düzgün fırçalanmayan dişler ya da yapısal bozukluklar olabilmektedir. Düzgün beslenmeme, özellikle kalsiyumdan yoksun gıdalar yüzünden diş çürümesine zemin hazırlanmaktadır. Diğer bir sıkıntıda diş eti çekilmesidir. Buda zamanla dişlerin kendiliğinden dökülmesine neden olmaktadır. Özellikle azı dişlerde meydana gelen kayıplar sindirimin birinci aşaması olan çiğneme fonksiyonunu zayıflatacağı için tam çiğnenmeden yutulan yiyecekler diğer sindirim organlarına ekstra yük oluşturmaktadır. Köprü, inplant vb. Tedavi yöntemleri ile kaybedilen dişlerin yerine dişler yapılabilmektedir. Bunların dışında ağız içinde oluşabilecek tümörlerde olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilecektir. Diş etlerinde kanama ya da ağrılar bu hastalıkların habercisi olabilir.

Yutak ve yemek borusu: Ağızdan çiğnenerek gönderilen besinler yutak ve yemek borusu kanalı ile mideye geçiş yapar. Bu bölgelerde oluşabilecek rahatsızlıklar yutak bölgesinde iltihaplanma diğer bir adıyla farenjit meydana gelmektedir. Faranjit aşırı soğuk su içme, soğuk algınlığı ya da enfeksiyonlar nedeni ile olabilmektedir. Aşırı alkol ve sigara tüketimi ya da HPV virüsü yutak bölgesinde kansere neden olabilmektedir. Uzun süren ses kısıklığı, yutmada güçlük ve aşırı balgam çıkarma ön belirtiler arasında yer almaktadır. Sindirim sistemi rahatsızlıkları bu aşamada çok önemlidir. Çünkü yiyeceklerin ilk geçiş noktasını oluşturmaktadır.

Mide: Mide bölgesinde oluşabilen rahatsızlıkların başında kanser gelmektedir. Mide kanseri akciğer kanserinde sonra ikinci sırada yer almaktadır. Sigara ve alkol tüketiminin yanında aşırı yağlı yiyecek ve kızartma tüketimi mide kanserini oluşumunda etkendir. Bir diğer rahatsızlık reflü hastalığıdır. Belirtileri arasında karında şişkinlik, geğirti, gıcık hissi, kronik öksürük, ağızda koku, ses kısıklığı, ses tellerinde nodül ve astım nöbetleri gelir. Mide yanması diğer bir rahatsızlıktır. Yemek borusunun alt bölümünde, aşağı özofegal sfinkter adı verilen halka şeklinde bir kas vardır. Bu kas tıpkı bir valf gibi çalışır. Bir yiyecek yuttuğumuz zaman bu kas yiyeceğin mideye girmesi için açılır. Daha sonra da yiyeceklerin yemek borusuna kaçmaması için kapanır. Sfinkter kas düzgün çalışmadığı zaman, midedeki yiyecekler ve asit yemek borusuna geri gelir. Burada midedeki gibi koruyucu bir tabaka olmadığı içinde yanma meydana gelir.

İnce bağırsak: bu bölgede nadiren de olsa kanser görülebilmektedir. Hastaların yaklaşık %75'inde kramp tarzında ve sırta vuran ağrı, iştahsızlık, kilo kaybı ve bağırsak tıkanıklığı görülmektedir. İnce bağırsak kontrast ilaçlı filmler, anjiografi, bilgisayarlı tomografi tanı koyabilmek için yapılabilir. Çünkü belirtiler çoğu hastalığın belirtisine benzerdir.

Pankreas: Sindirimin bu bölgesinde pankreas kanseri ön plandadır. Hastalık pankreası oluşturan dokularda iki bölüm halinde başlar. Birnici bölüm, insülin ve diğer hormonların üretildiği bölümdür. Diğeri ise enzimlerin üretildiği bölgede görülmektedir. Sinsi ilerleyen bir kanser türüdür. Neredeyse cerrahi müdahale boyutuna gelene kadar belirti vermez.

Kalın bağırsak: Kalın bağırsağın iç yüzeyini oluşturan dokularda kanser meydana gelmektedir. Belirtileri arasında, kusma, halsizlik, dışkıda kanama, tam dışkı çıkaramama hissi, dışkının normalden ince olması, uzun süren ishal ve kabızlık belirtiler arasındadır. Kolonoskopi ile tam tanı konabilmektedir.

Görüldüğü üzere sindirim sistemi rahatsızlıkları oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Düzgün yaşam şekli, düzgün beslenme ve stresten uzak hayat şekli bu rahatsızlıkları minimize etmemiz için yardımcı olabilecektir.

Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İneklerde Sindirim Sistemi

İneklerde Sindirim Sistemi

Yağların Kimyasal Sindirimi

Yağların Kimyasal Sindirimi

Karbonhidratların Sindirimi

Karbonhidratların Sindirimi

Haber Bülteni

Midede Sindirim Nasıl Gerçekleşir?

Midede Sindirim Nasıl Gerçekleşir?

Hücre İçi Sindirim

Hücre İçi Sindirim

Fiziksel Sindirim Nasıl Gerçekleşir?

Fiziksel Sindirim Nasıl Gerçekleşir?

Sindirim Sistemi Anatomisi

Sindirim Sistemi Anatomisi

Proteinlerin Sindirimi

Proteinlerin Sindirimi

Sindirim Sistemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sindirim Sistemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Anatomi Sindirim Sistemi

Anatomi Sindirim Sistemi

Ağızda Sindirim

Ağızda Sindirim

Sindirim ve Boşaltım Sistemi

Sindirim ve Boşaltım Sistemi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6